Az elmúlt évben olasz barátom Carmelo Arico meghívásának eleget téve részt vettem a Nápolyban 2-ik.alkalommal megrendezésre kerülő nemzetközi diszkoszhal kongresszuson és a vele egybekötött versenyen, diszkoszhal kiállításon. A szimpózium témája a diszkoszhalak bírálati szempontjainak átalakítása ,egységesítése hogy úgy mondjam megreformálása volt
Nagy megtiszteltetésnek vettem , hogy szinte ismeretlenül egy asztalnál ülhettem a világ jelenleg legismertebb diszkosztenyésztőivel. A teljesség igénye nélkül : Heiko Bleher , Carmelo Arico ,Andrew Soh, Wayne Ng, Sergey Goryushkin, Sebatiano Solano. A maratoni megbeszélés majdnem 5 órán keresztül folyt megtárgyalva és szavazással eldöntve minden egyes napirendi pontot. Nem szeretném pontról pontra leírni az elhangzottakat , de a sok közül kiragadnám a diszkoszhalak nagyságára vonatkozó bírálati szempontot, mivel ezzel az eggyel kapcsolatban több mint 2 órás vita alakult ki az európai tenyésztők ( akik a hal nagyságát kevésbé súlyozottan értékelnék) és az ázsiai szakemberek között. A nap legfontosabb napirendi pontja a verseny szabályok egységesítése volt. Pillanatnyilag nem mindenhol egységesek a pontozási szempontok. pl. ugyanaz a hal egy ázsiai versenyen teljesen más helyen végezhet mint egy európai megmérettetésen Talán kevesen tudják de az utolsó duisburgi diszkoszhal verseny után (ami jelenlegi értesüléseim szerint a legutolsó is volt )több botrányos hangvételű cikk jelent meg a szakfolyóiratokban melyben német tenyésztők panaszkodtak ,hogy egy tradicionális kategóriában az első (ha jól emlékszem )10 versenyhal közül egyetlen egy sem volt német tenyésztőé , holott és ez már az én véleményem is több igen szépen mintázott és színezett európai halat is előrébb sorolhattak volna annál mint ahol végül is végzett. Zárójelben megjegyezném , hogy talán itt is igaz lehet a mondás „nem mindig a méret a lényeg”
A kiállítás.
Olaszországban az utóbbi években nagy mértékben megnőtt az érdeklődés a diszkoszhalak iránt ,több klub alakult , és volt olyan év ,hogy két versenyt is rendeztek különböző helyszínekkel. Az olasz tenyésztők magas színvonalon szép halakat szaporítanak .
Összességében elmondható , hogy jól szervezett kiállításon vehettünk részt Sramek Józsi barátommal és az eltöltött négy nap alatt nem csak az olasz diszkoszhalakat és tenyészeteket ismerhettük meg hanem a Nápoly mellett fekvő csodálatos sorrentoi félsziget fantasztikus part menti részét is végigjárhattuk.
Sramek Józsi barátom és én a kiállítás beharangozó plakátja előtt.
egy vad zöld
egy nhamunda heckel
leopard snake skin (kicsit előnytelen pozícióban)
német akvaristák bemutató akváriuma természetesen egy csapat vadon befogott diszkoszhallal
Vélemény, hozzászólás?